Vi söker en teolog!

Välkommen att söka vår tjänst som  kursutvecklare och lärare med inriktning på teologi.

Omfattning: deltid
Varaktighet: tillsvidare
Anställningsform: tillsvidare– eller tidsbegränsad anställning

Om jobbet
Är du teolog och redo för nya utmaningar i ett kreativt och utvecklande arbetslag?

Det här innebär tjänsten
Du kommer att ingå i Kyrkteamet på Älvsby folkhögskola som utvecklar nya och gamla kurser ”från ax till limpa”, från brainstorming till utvärdering. Tjänsten är en förstärkning av den teologiska kompetensen i Kyrkteamet och innehåller också självständigt ansvar för undervisning och kursledning. Tyngdpunkten i tjänsten ligger på undervisning i teologi, kursutveckling, arbete med vuxna, samarbete med Svenska kyrkans församlingar, Luleå stift och EFS.
Du kommer att möta och undervisa flera olika målgrupper. Kyrkans Grundkurs i Luleå stift, ungresurs, ledarkurser, teologi för diakoniarbetare, enskilda kursdagar och nya kurser är exempel på kurser som du är med och utvecklar. För närvarande ges flera av kurserna på distans med ökat antal deltagare från hela Sverige.

Kvalifikationer
Vi förutsätter att du har teologisk utbildning samt erfarenhet av- och god kännedom om Svenska kyrkan.
Ytterligare meriter är kunskap och erfarenheter från folkbildningsarbete. Vi följer och lägger stor vikt vid att all vår verksamhet bidrar till statens syften med folkhögskolors verksamhet.

Omfattning
50% med möjlighet till utökning.

Arbetsplats
Älvsby folkhögskola belägen i Älvsbyn är huvudarbetsplatsen, men en del av arbetsuppgifterna kan genomföras från annan ort.

Ansökan med cv och personligt brev via mail till ulf.g.karlsson@alvsbyfolkhogskola.nu

Sista ansökningsdatum 23 februari. Tillsättning sker så snart som möjligt efter sista ansökningsdag. Tillträde sker därefter även det så snart som möjligt.

Alla våra anställningar inleds med 6 månaders provanställning.

Vi tillämpar kollektivavtalet Arbetsgivaralliansen Branschkommitté Utbildning och Folkbildning.

Mer upplysningar. Se kontaktuppgifter nedan.

Älvsby folkhögskola
Älvsby folkhögskola är en plats där både deltagare och personal får växa som människor. Vi ger långa och korta kurser både på plats i Älvsbyn och på distans, bland annat Allmän kurs, Möbellinje, Vårdbiträdesutbildning, idrottskurser samt kyrkliga utbildningar. Här finns restaurang, internatboende och vandrarhem, med närhet till vacker natur och friluftsliv. Vi är ca 30 anställda och vår huvudman är Svenska kyrkan i Luleå stift.

Om anställningen

Lönetyp
Fast månads- vecko- eller timlön

Anställningsvillkor
Deltid
Tillsvidare

Var ligger arbetsplatsen?
Nygrensvägen 28
942 33 Älvsbyn

Kontakt
Inger Nilsson, enhetsledare Kyrkteamet
inger.nilsson@alvsbyfolkhogskola.nu
070-316 82 78

Ulf Karlsson, rektor
ulf.g.karlsson@alvsbyfolkhogskola.nu
070-370 20 41