Anmälan till vår hållbarhetskurs är öppen!

Postat oktober 14, 2022
Hem » Anmälan till vår hållbarhetskurs är öppen!

Det här är kursen för dig som är intresserad av att lära dig mer om hållbarhet tillsammans med andra. Kursen drar igång 23 januari 2023 och ges på distans - anmäl dig idag.

Kursen tar upp de viktiga hållbarhetsfrågorna ur flera perspektiv; från globalt till lokalt och ger en chans till fördjupning i något område som just du är intresserad av. Kursen är helt på distans och ges under vårterminen 2023.

Här hittar du mer information samt länk till ansökan.

Fler inlägg

Ny utställning i Galleri K

Ny utställning i Galleri K

Möbellinjens grund- och påbyggnadsår presenterar utställningen "Pall i ljus". Utställningen startar 29 november och pågår till 20 december, varmt välkommen. LÄS MER

ADVENTSGUDSTJÄNST

ADVENTSGUDSTJÄNST

25 november kl 9.00 bjuder vi in till adventsgudstjänst i kapellet. LÄS MER

Årets hållbara julklapp är här!

Årets hållbara julklapp är här!

I helgen öppnar vi våra dörrar för hantverksmarknad och utställning. Flera försäljare kommer att finnas i vår aula samt i Galleri K. Så har ni inte börjat fundera julklappar än? Då tycker jag ni ska kika lite extra på stickat! 🧶🧤🧦 Klicka här för att läsa varför! LÄS MER

Möt pressfotografen!

Möt pressfotografen!

Möt pressfotografen Gunnar Westergren på Älvsby folkhögskola tisdag 15 november kl 10.30-12.30. Gunnars utställning på Galleri K tar dig med på bildresa från svartvitt 70-tal till nutid. På tisdag får du möjlighet att träffa Gunnar och prata om historien bakom alla fotografier. LÄS MER

SÖNDAGSMYS MED JULBRUNCH

SÖNDAGSMYS MED JULBRUNCH

Söndagen den 27 november kl 10.00-13.30 bjuder vi in till härlig julbrunch. Skippa stressen och låt oss stå för stöket i köket. Välkommen till ett dukat bord med gröt, skinka, ägghalvor, prinskorv och mycket mer. Mätt och belåten kan du ge dig ut på nya äventyr. Boka bord för kompisgänget eller hela familjen. LÄS MER

Välkommen på gudstjänst med nattvard

Är du nyfiken på nattvard och gudstjänst? Varmt välkommen till vår lunchmässa, alla är välkomna att delta onsdag 9 november kl 12.05-12.30 i Kapellet på Älvsby folkhögskola. LÄS MER

Från svartvitt 70-tal till nutid

Från svartvitt 70-tal till nutid

Vi har en ny utställning i Galleri K. Gunnar Westergren pressfotograf, har satt ihop en diger fotoutställning där du som besökare får följa med på en bildresa från svartvitt 70-tal till nutid. Utställningen är också interaktiv så tillvida att du som besökare kan scanna en QR-kod med kameran på din mobiltelefon och vips, så länkas du till en artikel skriven om det aktuella fotografiet. LÄS MER

Man räddar inte världen på en vecka!

Man räddar inte världen på en vecka!

Men vi envisas ändå i sann folkbildningsanda att hela tiden påminna om det viktiga med att värna vår miljö. Vi tycker att hållbarhet ska vara upplysande, roligt och konkret - alla kan göra något! Kom förbi och se vad vi hittat på, hållbarhetsveckan pågår 24 oktober-28 oktober (v. 43). LÄS MER

Välkommen på höstlovsaktivitet

Välkommen på höstlovsaktivitet

Vi kör en favorit i repris och välkomnar höstlovslediga barn till oss. Torsdagen den 3 november kl 10-12 samt kl 13-15 välkomnar vi alla mellan 7-18 år för att testa att jobba i lera och akrylmåleri. Välj ett av passen, ingen anmälan bara att dyka upp. LÄS MER

Kan man väva digitalt?

Kan man väva digitalt?

Allt blir möjligt i den digitala världen och vävning är inget undantag. Tillsammans med textilkonstnär Ida Isak Westerberg kommer vi att undersöka vävningens grunder. Allt material som du behöver för kursen skickas hem till dig. Visst låter det spännande?! LÄS MER

Renoverade stolar ställs ut

Renoverade stolar ställs ut

En vanlig stol är ett under av konstruktion och hållfasthet, dessutom ofta kryddad med härlig formgivning. Deltagarna på Möbellinjen har renoverat och uppdaterat en stol. Kom och titta på resultatet! LÄS MER

Hej, hur mår du?

Hej, hur mår du?

Den 10-7 oktober kan du som vill lära dig mer om psykisk hälsa ta del av en rad intressanta föreläsningar – helt kostnadsfritt. Älvsby folkhögskola finns representerad på Psykiatriveckan som arrangeras av Älvsby kommun och äger rum på Nyberga. LÄS MER