Ge bort en julklapp som räcker länge

Postat december 5, 2022
Hem » Ge bort en julklapp som räcker länge

Ge någon du känner möjlighet att få delta i populära Torsdagsgruppen! Varje torsdag, med start 9 februari lyssnar vi på två intressanta föreläsare, kursen räcker ända fram till 30 mars då vi avslutar med musikunderhållning och fika.

Torsdagsgruppen är en föreläsningsserie som passar dig som är dagledig i Älvsbyn. Vi ses sju torsdagar under våren med start den 9 februari kl 10 i kapellet. Anmäl någon du känner som behöver komma ut och umgås under trevliga former. Anmälan gör du via receptionen på Älvsby folkhögskola, hela paketet kostar 300 kr och då får du också ett kort samt välkomstbrev som du kan lämna som julklapp.

Det här är torsdagsgruppen

Vi lyssnar på en föreläsare från kl 10-12 och sedan är det lunchrast, därefter är det en ny föreläsare som föreläser från kl 13-15. Jag försöker boka föreläsare som ska passa så många som möjligt men du kan förvänta dig att få lyssna på allt från samhällsinformation till intressanta livsöden. Vi har haft besök från polisen i Älvsbyn samt haft besök av samtliga politiska partier som berättat hur de vill att Älvsbyn ska utvecklas. Men framför allt är vår grupp ett tillfälle att få träffas och umgås.

Vårens program kommer att finnas på vår webb från i mitten av januari www.afhs.nu. Varmt välkommen till Torsdagsgruppen.

Vårens datum:
9 februari
16 februari
23 februari
2 mars
9 mars uppehåll för sportlov
16 mars
23 mars
30 mars

Eva Lestander
070-530 84 80

Fler inlägg

VÄLKOMMEN TILL EN SEMINARIEDAG FYLLD AV INSPIRATION OCH KUNSKAP!

VÄLKOMMEN TILL EN SEMINARIEDAG FYLLD AV INSPIRATION OCH KUNSKAP!

Vi bjuder in till ett spännande seminarium där du får möjlighet att fördjupa dig i den rika arkitektoniska traditionen i Norrbottens och Österbottens gårdar, samt upptäcka tapetens fascinerande roll i våra hem genom tiderna. Detta händer den 24 augusti, in och läs mer och anmäl dig idag! LÄS MER

BLIR DET DU SOM KNIPER DRÖMJOBBET?

BLIR DET DU SOM KNIPER DRÖMJOBBET?

Nu har du chansen att bli en del av vårt kreativa arbetslag på Älvsby folkhögskola. Vi söker en kommunikatör och samordnare som vill vara med och utveckla vår verksamhet framåt. Du kommer att jobba med grafisk form, webb och sociala medier för att berätta om allt fantastiskt som händer på vår skola samt fungera som samordningsansvarig för att se till att våra kurser, konferenser och bokningar håller högsta kvalitet och servicenivå. Vänta inte en sekund till, ansök redan idag! LÄS MER

Mera möbler! Två nya utställningar av återbruk

Mera möbler! Två nya utställningar av återbruk

Älskar du återbruk ska du inte missa detta. Två nya utställningar finns just nu på skolan. Rebornutställningen fortsätter i Galleri K och pågår till tisdag 4 juni. Dessutom bonusutställningen "Karin Larsson - en hommage" som står på podiet intill receptionen och som pågår till augusti. Varmt välkommen in! LÄS MER

Byt kläder och leksaker hos oss på lördag!

Byt kläder och leksaker hos oss på lördag!

Tillsammans med Naturskyddsföreningen ordnas en kläd- och leksaksbytesdag hos oss på lördag den 25 maj. Förutom klädbytardag pågår Hus, äng och trädgård med föreläsningar och utställningar. Varmt välkommen till oss i helgen! LÄS MER

GILLAR DU ÄVENTYR OCH CYKLING?

GILLAR DU ÄVENTYR OCH CYKLING?

Välkommen med! Vi cyklar genom skogarna. Sover under bar himmel, under vindskydd eller i gemensamt tält – välj själv! Förutom att sova under enkla förhållanden får du under hajken utmana dig själv med karta, kompass och matlagning utomhus. LÄS MER

Händer hos oss i maj!

Händer hos oss i maj!

Välkommen till oss, låt oss visa vad folkhögskolan gör och det vi är stolta över. Vi välkomnar dig till ett välfyllt program, vad sägs om Rebornutställning, luncher i vår restaurang, hus, äng och trädgård samt den populära stafetten Älvsbyn runt. Det här och mycket, mycket mer ska du inte missa! LÄS MER

Rebornutställning 2024, missa inte!

Rebornutställning 2024, missa inte!

Är du det minsta intresserad av design och hållbarhet får du inte missa årets höjdpunkt! På utställningen finns möbler till försäljning, allt varsamt renoverat av möbellinjens deltagare. LÄS MER

Vernissage i Galleri K, möt fotografen Marcel Köppe 6 april kl 13-15

Vernissage i Galleri K, möt fotografen Marcel Köppe 6 april kl 13-15

Bilderna i denna utställningen, som för övrigt är första utställningen Marcel Köppe gör, är bara en axplock av alla tusentals bilder han tog under inspelningen av TV serien JÄGARNA säsong 2. I ett 30tal bilder skildras livet bakom kameran, mellan tagningar och även under ur ett unikt perspektiv. LÄS MER

Välkommen med din anmälan till årets konstkollo!

Välkommen med din anmälan till årets konstkollo!

Anmälan är öppen för sommarens absolut roligaste läger! Gillar du att skapa och uttrycka dig med färg och form? Vill du utvecklas i en kreativ miljö och träffa nya kompisar? Då är Älvsby konstkollo något för dig. På årets konstkollo får du möjlighet att prova på och fördjupa dig i konstformerna måleri, skulptur eller teckning med handledning av konstnärer. Skynda in med din anmälan, platserna brukar gå åt riktigt snabbt! LÄS MER

Älvsbyn 150 år, fotoutställning hos oss!

Älvsbyn 150 år, fotoutställning hos oss!

Välkommen att besöka fotoutställningen med gamla bilder från Älvsbyn. Utställningen ingår i firandet av Älvsbyn 150 år, som vi arrangerar i samarbete med Älvsby forskarförening och Älvsbyns kommun. Utställningen finns i skolans foajé och pågår till den 26 mars. Utställningen är öppen måndag-fredag kl 8.00-16.00. Varmt välkommen! LÄS MER

Vi uppmärksammar förintelsens minnesdag

Vi uppmärksammar förintelsens minnesdag

Den 27 januari samlas människor över hela världen i en årlig manifestation. Det är den internationella minnesdagen för Förintelsens offer – samma datum som förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades 1945. LÄS MER

Finissage i Galleri k, möt konstnär Benny Englund

Finissage i Galleri k, möt konstnär Benny Englund

Passa på att besöka Galleri K fredag 26 januari kl 10-15. Möt konstnär Benny Englund och ta en titt på utställningen "For absent friends". LÄS MER