Ge bort en julklapp som räcker länge

Postat december 5, 2022
Hem » Ge bort en julklapp som räcker länge

Ge någon du känner möjlighet att få delta i populära Torsdagsgruppen! Varje torsdag, med start 9 februari lyssnar vi på två intressanta föreläsare, kursen räcker ända fram till 30 mars då vi avslutar med musikunderhållning och fika.

Torsdagsgruppen är en föreläsningsserie som passar dig som är dagledig i Älvsbyn. Vi ses sju torsdagar under våren med start den 9 februari kl 10 i kapellet. Anmäl någon du känner som behöver komma ut och umgås under trevliga former. Anmälan gör du via receptionen på Älvsby folkhögskola, hela paketet kostar 300 kr och då får du också ett kort samt välkomstbrev som du kan lämna som julklapp.

Det här är torsdagsgruppen

Vi lyssnar på en föreläsare från kl 10-12 och sedan är det lunchrast, därefter är det en ny föreläsare som föreläser från kl 13-15. Jag försöker boka föreläsare som ska passa så många som möjligt men du kan förvänta dig att få lyssna på allt från samhällsinformation till intressanta livsöden. Vi har haft besök från polisen i Älvsbyn samt haft besök av samtliga politiska partier som berättat hur de vill att Älvsbyn ska utvecklas. Men framför allt är vår grupp ett tillfälle att få träffas och umgås.

Vårens program kommer att finnas på vår webb från i mitten av januari www.afhs.nu. Varmt välkommen till Torsdagsgruppen.

Vårens datum:
9 februari
16 februari
23 februari
2 mars
9 mars uppehåll för sportlov
16 mars
23 mars
30 mars

Eva Lestander
070-530 84 80

Fler inlägg

Anders Marklund ställer ut i Galleri K

Anders Marklund ställer ut i Galleri K

Välkommen till en färgsprakande utställning där konstnären inspireras av populärkulturen och återskapar det på sitt eget personliga sätt. Här finns inslag både av symbolism och popkonst. Vi bjuder in till vernissage på måndag 20 mars kl 18.00-19.00. LÄS MER

Vecka 11 fokuserar vi extra på hållbarhet

Vecka 11 fokuserar vi extra på hållbarhet

Vi vill påminna om det viktiga med att värna vår miljö och vårt gemensamma samhälle. Vi tycker att hållbarhet ska vara upplysande, roligt och konkret - alla kan göra något! Klicka för att läsa hela veckans program. LÄS MER

MAGIKVÄLL MED PIZZABUFFÉ

MAGIKVÄLL MED PIZZABUFFÉ

Fredag 17 mars från kl 17.00 dukar vi upp med smaskig pizzabuffé. Dessutom magi och ballonger med trollkarl John Trix för alla barn. Boka bord för hela familjen genom att ringa 0929-723 30! LÄS MER

UPPTÄCK UTSTÄLLNINGEN SKILLINGNYTT TILL KAFFET

UPPTÄCK UTSTÄLLNINGEN SKILLINGNYTT TILL KAFFET

Utställningen består av sju tavlor och är en del av reseprojektet Skillingnytt till kaffet där konstnären Fanny Felicia Svanberg rest runt till sju orter i Norrbotten och Västerbotten. Vid köksbordet runt om i länen har hon intervjuat människor och utifrån historierna skapat konst - välkommen till Galleri K för att ta del av berättelserna. LÄS MER

Häng med på konstjakt

Häng med på konstjakt

Hej alla sportlovslediga barn (och vuxna). Upptäck utställningen ”Skillingnytt till kaffet” genom att gå på konstjakt. Hitta små detaljer i konstverken, lyckas du väntar en överraskning efteråt. Varmt välkommen! Jakten pågår under sportlovet 6-10 mars kl 9.00-15.00, Galleri K på Älvsby folkhögskola. LÄS MER

Föreläsning med Dan Eriksson

Föreläsning med Dan Eriksson

Dan Eriksson kommer till oss för att berätta om sin resa från förtvivlan till glädje. Så här skriver Dan om sin föreläsning; ”Min bror tog sitt liv när han var 24 år och jag 20. Jag själv höll på att gå samma öde till mötes eftersom jag två gånger försökt att ta mitt liv. LÄS MER

Välkommen på morgonmässa!

Välkommen på morgonmässa!

Onsdag 22 februari välkomnar vi alla till skolans kapell för att delta på en morgonmässa. Vi ses klockan 8.00! LÄS MER

Välkommen på vernissage!

Välkommen på vernissage!

Alltid lika roligt att få bjuda in till vernissage och på lördag 18 februari kl 12.00-15.00 välkomnar vi alla konstälskare till Galleri K. Det är Maria Lundström Pedersen som ställer ut sina akvareller hos oss. LÄS MER

Lär dig isolera gamla byggnader

Lär dig isolera gamla byggnader

Har du istappar som hänger under takfoten eller tycker du det drar kallt längs golven? Kanske är du intresserad av att lära dig mer om energivärden och isolering av hus. LÄS MER

Kom, lyssna och sjung!

Kom, lyssna och sjung!

Vi välkomnar alla till oss på Alla hjärtans dag. Personal och deltagare har övat in några visor och psalmer om kärleken. Kom, lyssna och sjung med oss! LÄS MER

Anmälan till Konstkollo i Älvsbyn är öppen!

Anmälan till Konstkollo i Älvsbyn är öppen!

Gillar du att skapa och uttrycka dig med färg och form? Vill du utvecklas i en kreativ miljö och träffa nya kompisar? Då är Älvsby konstkollo något för dig. På årets konstkollo får du möjlighet att prova på och fördjupa dig i olika konstformer med handledning av konstnärer. Inga förkunskaper krävs, nyfikenhet räcker långt🙃 LÄS MER

Sportlovslediga barn – häng med på konstjakt!

Sportlovslediga barn – häng med på konstjakt!

Upptäck konstutställningen ”Skillingnytt till kaffet” genom att gå på konstjakt. Hitta små detaljer i konstverken, lyckas du väntar en överraskning efteråt. Varmt välkommen! LÄS MER