Ge bort en julklapp som räcker länge

Postat december 5, 2022
Hem » Ge bort en julklapp som räcker länge

Ge någon du känner möjlighet att få delta i populära Torsdagsgruppen! Varje torsdag, med start 9 februari lyssnar vi på två intressanta föreläsare, kursen räcker ända fram till 30 mars då vi avslutar med musikunderhållning och fika.

Torsdagsgruppen är en föreläsningsserie som passar dig som är dagledig i Älvsbyn. Vi ses sju torsdagar under våren med start den 9 februari kl 10 i kapellet. Anmäl någon du känner som behöver komma ut och umgås under trevliga former. Anmälan gör du via receptionen på Älvsby folkhögskola, hela paketet kostar 300 kr och då får du också ett kort samt välkomstbrev som du kan lämna som julklapp.

Det här är torsdagsgruppen

Vi lyssnar på en föreläsare från kl 10-12 och sedan är det lunchrast, därefter är det en ny föreläsare som föreläser från kl 13-15. Jag försöker boka föreläsare som ska passa så många som möjligt men du kan förvänta dig att få lyssna på allt från samhällsinformation till intressanta livsöden. Vi har haft besök från polisen i Älvsbyn samt haft besök av samtliga politiska partier som berättat hur de vill att Älvsbyn ska utvecklas. Men framför allt är vår grupp ett tillfälle att få träffas och umgås.

Vårens program kommer att finnas på vår webb från i mitten av januari www.afhs.nu. Varmt välkommen till Torsdagsgruppen.

Vårens datum:
9 februari
16 februari
23 februari
2 mars
9 mars uppehåll för sportlov
16 mars
23 mars
30 mars

Eva Lestander
070-530 84 80

Fler inlägg

Anmälan till Konstkollo i Älvsbyn är öppen!

Anmälan till Konstkollo i Älvsbyn är öppen!

Gillar du att skapa och uttrycka dig med färg och form? Vill du utvecklas i en kreativ miljö och träffa nya kompisar? Då är Älvsby konstkollo något för dig. På årets konstkollo får du möjlighet att prova på och fördjupa dig i olika konstformer med handledning av konstnärer. Inga förkunskaper krävs, nyfikenhet räcker långt🙃 LÄS MER

6 februari, samernas nationaldag!

6 februari, samernas nationaldag!

Idag är det en viktig dag, det är Samernas nationaldag. Den här dagen firas på många olika sätt runt omkring i Sápmi. Här på Älvsby folkhögskola väljer vi att uppmärksamma dagen med ett boktips. Läs gärna den vemodigt vackra boken “Herrarna satte oss hit - om tvångsförflyttningarna i Sverige” av Elin Anna Labba. LÄS MER

Välkommen på vernissage!

Välkommen på vernissage!

Det är dags för en ny utställning i Galleri K och på fredag 3 februari kl 15 bjuder vi in till vernissage. Välkommen att ta del av målningar skapade av Christina Bergman född Nilsson 1943-2022. Christina var verksam som grafisk formgivare och konstnär. Vi får ta del av ett antal av hennes akrylmålningar som hon skapade när hon bodde i Älvsbyn. LÄS MER

Lär dig isolera gamla byggnader

Lär dig isolera gamla byggnader

Har du istappar som hänger under takfoten eller tycker du det drar kallt längs golven? Kanske är du intresserad av att lära dig mer om energivärden och isolering av hus. LÄS MER

Nu kan du anmäla dig till vårens torsdagsgrupp!

Nu kan du anmäla dig till vårens torsdagsgrupp!

Vi välkomnar både gamla och nya deltagare till vår trevliga kurs där vi ses torsdagar under våren för att lyssna på två föreläsare per gång. Vårens program består av bland annat av författarbesök, gripande personliga berättelser, dessutom både musik och underhållning. LÄS MER

Välkommen på årets första konstutställning

Välkommen på årets första konstutställning

Maria Öqvists arbete utgår från både lust och glädje, det är då som hon skapar som bäst. Välkommen till utställningen där du får ta del av; växter vyer och vardag! LÄS MER

Vi tackar för i år och önskar gott slut på 2022

Vi tackar för i år och önskar gott slut på 2022

Vi önskar deltagare, lunchgäster, hyresgäster, konferensgäster, samarbetspartners och personal en god jul och ett gott nytt år!✨ LÄS MER

Välkommen på julgudstjänst

Välkommen på julgudstjänst

Varmt välkommen till julgudstjänst i kapellet 21 december kl 9.00. Vi sjunger julsånger och lyssnar till julberättelsen. LÄS MER

…detta har jag gjort på slöjden!

…detta har jag gjort på slöjden!

En egengjord julklapp är väl det bästa att både ge och få?! Därför bjuder vi in till pysselkväll i vår verkstad. Välj dag och innehåll som passar dig, varmt välkommen med din anmälan. LÄS MER

Restaurangen håller stängt fredag 2 december

På grund av hög sjukfrånvaro bland vår personal så tvingas vi hålla restaurangen stängd fredagen den 2 december. Välkommen tillbaka på tisdag 6 december då serverar vi lunch som vanligt LÄS MER

Ny utställning i Galleri K

Ny utställning i Galleri K

Möbellinjens grund- och påbyggnadsår presenterar utställningen "Pall i ljus". Utställningen startar 29 november och pågår till 20 december, varmt välkommen. LÄS MER

ADVENTSGUDSTJÄNST

ADVENTSGUDSTJÄNST

25 november kl 9.00 bjuder vi in till adventsgudstjänst i kapellet. LÄS MER