Innehåll
Kursen innehåller bland annat följande moment:
- Skrivövningar, med fokus på exempelvis
- kreativt skrivande och att lösa upp blockeringar
- redigering
- att skriva specifikt för scenen
- samhällsfrågor och politiska texter
- humor, språklek och satir
- rim, rytm och melodi
- Scenteknik och framträdarövningar
- Dramatisering och andra verktyg
- Teampiece – att skriva och framträda tillsammans
- Gästpass med Simon Trabelsi
- Kreativ kvällsaktivitet fredag
- Enklare utflykt om vädret tillåter
Kursen riktar sig till dig som vill lära dig mer om spoken word, textförfattande och scenframträdanden, oavsett förkunskaper. Tillsammans med kursledare och andra kursdeltagare arbetar vi lekfullt och utforskande, delar med oss av tips och erfarenheter och testar olika tekniker och uttryck.
Om spoken word-poesi
Spoken word-poesi (eller estradpoesi, scenpoesi, slampoesi mm.) är en form av poetiskt muntligt berättande som blandar skrivande och scenframträdande. Konstformen har influerats av hiphop/rap, stand up, teater och poesi, och bygger på årtusenden av muntlig berättartradition som är långt äldre än det skrivna ordet.
Om kursledaren
Huvudansvarig kursledare är Josefin Şîlan Karlsson, flerfaldigt prisbelönt scenpoet och van workshopledare med rötterna i Norrbotten och Kurdistan.
På lördagseftermiddagen håller Simon Trabelsi en gästworkshop. Trabelsi är en artist, rappare och spoken word-utövare från Luleå vars musik rör sig mellan Norrbotten, USA och Tunisien. Genom hiphop, spoken word och personligt berättande utforskar han identitet, tillhörighet och livet mellan kulturer. Resultatet är ett uttryck som är både självsäkert, eftertänksamt och djupt rotat i egna erfarenheter.
Frågor
Vid frågor om kursinnehåll, upplägg eller liknande, kontakta Josefin Şîlan Karlsson på kontakt@jskordochbild.se
Kursen genomförs i samverkan mellan
Norrscen/Pohjosseeni/Davvi Lávdi, Josefin Şîlan Karlsson/JŞK ord&bild och Älvsby folkhögskola
Med stöd av Älvsbyns kommun och Stiftelsen Greta
