Årets hållbara julklapp är här!

Postat november 16, 2022
Hem » Årets hållbara julklapp är här!

I helgen öppnar vi våra dörrar för hantverksmarknad och utställning. Flera försäljare kommer att finnas i vår aula samt i Galleri K. Så har ni inte börjat fundera julklappar än? Då tycker jag ni ska kika lite extra på stickat! 🧶🧤🧦 Klicka här för att läsa varför!

För fjärde året i rad har nämligen @klimatklubben.se tillsammans med @medvetenkonsumtion.se utsett #åretsmedvetnajulklapp – och i år föll valet på ”det hemstickade plagget”!

Motiveringen lyder:
”Årets Medvetna Julklapp 2022, det hemstickade plagget, är en omtänksam gåva i tiden som hjälper mottagaren att spara el under pågående energi- och klimatkris genom att göra det möjligt att sänka innetemperaturen. Det är dessutom en klapp som värnar om stickhantverket och småskaliga textilhantverkare, samtidigt som det är en klapp som både kan köpas begagnad och tillverkas av givaren själv.”

Årets Medvetna Julklapp är tänkt som en motvikt till ”Årets julklapp” som baserar sig på prognoser i handeln och ska driva försäljning. Vi tycker att utmärkelser istället ska handla om normförskjutning och omställning, och att ge bort något kärleksfullt som dessutom hjälper mottagaren att leva ett liv inom planetens gränser. 🌏

Det här håller vi på Älvsby folkhögskola med om!

För utställarna i Galleri K gäller följande tider:
19 – 25 november
Lördag kl 10-16
Söndag kl 10-16
Måndag – Fredag kl 9-15

 

För utställarna i Aulan gäller följande tider
19-20 november
Kl 10-15

Varmt välkomna!

Fler inlägg

Ny utställning i Galleri K

Ny utställning i Galleri K

Möbellinjens grund- och påbyggnadsår presenterar utställningen "Pall i ljus". Utställningen startar 29 november och pågår till 20 december, varmt välkommen. LÄS MER

ADVENTSGUDSTJÄNST

ADVENTSGUDSTJÄNST

25 november kl 9.00 bjuder vi in till adventsgudstjänst i kapellet. LÄS MER

Möt pressfotografen!

Möt pressfotografen!

Möt pressfotografen Gunnar Westergren på Älvsby folkhögskola tisdag 15 november kl 10.30-12.30. Gunnars utställning på Galleri K tar dig med på bildresa från svartvitt 70-tal till nutid. På tisdag får du möjlighet att träffa Gunnar och prata om historien bakom alla fotografier. LÄS MER

SÖNDAGSMYS MED JULBRUNCH

SÖNDAGSMYS MED JULBRUNCH

Söndagen den 27 november kl 10.00-13.30 bjuder vi in till härlig julbrunch. Skippa stressen och låt oss stå för stöket i köket. Välkommen till ett dukat bord med gröt, skinka, ägghalvor, prinskorv och mycket mer. Mätt och belåten kan du ge dig ut på nya äventyr. Boka bord för kompisgänget eller hela familjen. LÄS MER

Välkommen på gudstjänst med nattvard

Är du nyfiken på nattvard och gudstjänst? Varmt välkommen till vår lunchmässa, alla är välkomna att delta onsdag 9 november kl 12.05-12.30 i Kapellet på Älvsby folkhögskola. LÄS MER

Från svartvitt 70-tal till nutid

Från svartvitt 70-tal till nutid

Vi har en ny utställning i Galleri K. Gunnar Westergren pressfotograf, har satt ihop en diger fotoutställning där du som besökare får följa med på en bildresa från svartvitt 70-tal till nutid. Utställningen är också interaktiv så tillvida att du som besökare kan scanna en QR-kod med kameran på din mobiltelefon och vips, så länkas du till en artikel skriven om det aktuella fotografiet. LÄS MER

Man räddar inte världen på en vecka!

Man räddar inte världen på en vecka!

Men vi envisas ändå i sann folkbildningsanda att hela tiden påminna om det viktiga med att värna vår miljö. Vi tycker att hållbarhet ska vara upplysande, roligt och konkret - alla kan göra något! Kom förbi och se vad vi hittat på, hållbarhetsveckan pågår 24 oktober-28 oktober (v. 43). LÄS MER

Välkommen på höstlovsaktivitet

Välkommen på höstlovsaktivitet

Vi kör en favorit i repris och välkomnar höstlovslediga barn till oss. Torsdagen den 3 november kl 10-12 samt kl 13-15 välkomnar vi alla mellan 7-18 år för att testa att jobba i lera och akrylmåleri. Välj ett av passen, ingen anmälan bara att dyka upp. LÄS MER

Anmälan till vår hållbarhetskurs är öppen!

Anmälan till vår hållbarhetskurs är öppen!

Det här är kursen för dig som är intresserad av att lära dig mer om hållbarhet tillsammans med andra. Kursen drar igång 23 januari 2023 och ges på distans - anmäl dig idag. LÄS MER

Kan man väva digitalt?

Kan man väva digitalt?

Allt blir möjligt i den digitala världen och vävning är inget undantag. Tillsammans med textilkonstnär Ida Isak Westerberg kommer vi att undersöka vävningens grunder. Allt material som du behöver för kursen skickas hem till dig. Visst låter det spännande?! LÄS MER

Renoverade stolar ställs ut

Renoverade stolar ställs ut

En vanlig stol är ett under av konstruktion och hållfasthet, dessutom ofta kryddad med härlig formgivning. Deltagarna på Möbellinjen har renoverat och uppdaterat en stol. Kom och titta på resultatet! LÄS MER

Hej, hur mår du?

Hej, hur mår du?

Den 10-7 oktober kan du som vill lära dig mer om psykisk hälsa ta del av en rad intressanta föreläsningar – helt kostnadsfritt. Älvsby folkhögskola finns representerad på Psykiatriveckan som arrangeras av Älvsby kommun och äger rum på Nyberga. LÄS MER