Skolstart den 22 augusti

Postat augusti 8, 2022
Hem » Skolstart den 22 augusti

Som vi har längtat! Här följer aktuella tider och mötesplatser för de kurser som startar den 22 augusti. Varmt välkommen till Älvsby folkhögskola.

Allmän kurs: Skolstart 22 augusti – samling kl 10 i Kapellet.
Vårdbiträdesutbildningen: Skolstart 22 augusti – samling kl 10 i Kapellet.
Möbellinjens grund- och påbyggnadsår: Skolstart 22 augusti – samling kl 10 i Kapellet

Under den gemensamma samlingen får du tillfälle att träffa personalen på skolan, vi påminner om att restaurangen inte håller öppet måndagen den 22 augusti utan öppnar tisdagen den 23 augusti.
Än en gång, varmt välkommen till oss.

Här hittar du en karta över Älvsby folkhögskola

 

Fler inlägg

Renoverade stolar ställs ut

Renoverade stolar ställs ut

En vanlig stol är ett under av konstruktion och hållfasthet, dessutom ofta kryddad med härlig formgivning. Deltagarna på Möbellinjen har renoverat och uppdaterat en stol. Kom och titta på resultatet! LÄS MER

Hej, hur mår du?

Hej, hur mår du?

Den 10-7 oktober kan du som vill lära dig mer om psykisk hälsa ta del av en rad intressanta föreläsningar – helt kostnadsfritt. Älvsby folkhögskola finns representerad på Psykiatriveckan som arrangeras av Älvsby kommun och äger rum på Nyberga. LÄS MER

Dags att anmäla sig till Torsdagsgruppen

Dags att anmäla sig till Torsdagsgruppen

6 oktober drar Torsdagsgruppen igång igen och vi välkomnar nya som gamla deltagare till Älvsby folkhögskola. Varje torsdag lyssnar vi på två intressanta föreläsare men minst lika viktigt är att vi får ses, inspireras och lära oss nya saker. LÄS MER

Populära ”Kreativ verkstad” är tillbaka!

Populära ”Kreativ verkstad” är tillbaka!

Vi har samlat duktiga inspiratörer till höstens Kreativa verkstad på Älvsby folkhögskola. Vad sägs om att måla med akryl, jobba med collage eller hänföras av möjligheterna med flytande tusch?! Platserna har en strykande åtgång, anmäl dig redan idag. LÄS MER

Författarbesök av Uno Westerlund

Författarbesök av Uno Westerlund

13 september kl 11 bjuder vi in till en gratis föreläsning med författaren och historikern Uno Westerlund. Vi ses i Kapellet på Älvsby folkhögskola, passa på att kombinera föreläsningen med ett besök i vår restaurang. LÄS MER

Möt möbellinjen på Kulturnatten i Luleå!

Möt möbellinjen på Kulturnatten i Luleå!

Älskar du återbruk och möbelrenovering lika mycket som oss så ska du besöka Kulturnatten i Luleå. 10 september kl 11.00-18.00 hittar du ett glatt gäng med snyggt renoverade möbler i foajén på Kulturens hus. Varmt välkommen! LÄS MER

Älvsbyns politiker besöker oss!

Nu ger vi er en sista chans innan valet att ta tempen på Älvsbyns politiker som besöker oss tisdag 6 september kl 13.00-15.00, vi ses i kapellet. LÄS MER

Vanessa ställer ut i Galleri K

Vanessa ställer ut i Galleri K

Vanessa Cervantes från Mexiko, hänger sina färgstarka målningar som visar längtan och ensamhet men även kärlek och hopp💛 Missa inte denna magiska utställning influerad av dadaism och surrealism som pågår 5-16 september mån-fred kl 8.30-15.00. Vi säger bara ¡Bienvenido! LÄS MER

Välkommen på gudstjänst med nattvard

Är du nyfiken på nattvard och gudstjänst? Varmt välkommen till vår lunchmässa, alla är välkomna att delta tisdag 30 augusti kl 12.05-12.30 i Kapellet på Älvsby folkhögskola. LÄS MER

Älvsby folkhögskola en perfekt plats för lägerverksamhet

Älvsby folkhögskola en perfekt plats för lägerverksamhet

Mellan 27 juni och 2 juli pågår konstkollo för ungdomar mellan 13-17 år. Under intensiva dagar bor, äter och arbetar deltagarna tillsammans med professionella konstnärer på skolan.  LÄS MER

Årets Reborn en succé!

Årets Reborn en succé!

Som vi har längtat att äntligen få bjuda in till fysisk rebornutställning! Över 1.000 inredningsintresserade besökte utställningen - stort tack! LÄS MER

Slitigt men glatt på Älvsbyn runt

Slitigt men glatt på Älvsbyn runt

Det glada humöret kunde inte rubbas av duggregn och sega backar - glädjen var stor över att återigen få springa tillsammans. LÄS MER