Välkommen på finissage!

Postat april 25, 2023
Hem » Välkommen på finissage!

Viveka Kroons fina utställning sjunger på sista versen och vi avslutar värdigt med att bjuda in till finissage! Så varmt välkomna till Galleri K lördag den 29 april kl 12.00-14.00, träffa Viveka, prata konst och kanske hittar du något snyggt som kan pryda en vägg hemma hos dig.

Länk till mer information om Vivekas utställning

Fler inlägg

Den blomstertid nu kommer…

Den blomstertid nu kommer…

Så var det dags för skolavslutning för våra långa kurser. Vilket underbart läsår vi har haft! Alla kursdeltagare som fortsätter hos oss är välkomna tillbaka 21 augusti. Trevlig sommar! LÄS MER

6 juni, Sveriges nationaldag

6 juni, Sveriges nationaldag

Grattis Sverige, skolan håller stängt när vi firar din dag. Våra deltagare är lediga måndag 5 juni men skolan håller öppet som vanligt. Restaurangen serverar sina sista luncher innan sommarlovet, välkommen onsdag 7 juni och torsdag 8 juni till oss. LÄS MER

Pop-up för återbrukade möbler

Pop-up för återbrukade möbler

Just nu pågår utställning med försäljning av möbellinjens återbrukade möbler. Utställningen håller öppet vardagar kl 9.00-15.00 i Galleri K, kanske står en magisk möbel och väntar på just dig?! LÄS MER

STUDERA SVENSKA VAR DU VILL!

STUDERA SVENSKA VAR DU VILL!

Den här utbildningen är för dig som vill läsa Svenska som andraspråk 1 på distans med fjärr-lektioner på dator. Varmt välkommen med din ansökan! LÄS MER

Kursen för dig SOM ÄR FÖRSAMLINGSANSTÄLLD MED PEDAGOGISKA UPPGIFTER

Kursen för dig SOM ÄR FÖRSAMLINGSANSTÄLLD MED PEDAGOGISKA UPPGIFTER

Dags att anmäla sig till vår otroligt populära kurs "Teologi för pedagoger". Kursen riktar sig till dig som arbetar i en församling och har pedagogiska uppgifter. Längtar du efter teologisk fördjupning och reflektion? Då är detta kursen för dig! LÄS MER

Släktforskarhelg på Älvsby folkhögskola

Släktforskarhelg på Älvsby folkhögskola

Norrländska släktforskarhelgen genomförs på Älvsby folkhögskola den 27-28 maj av Älvsby släktforskarförening. Varmt välkommen till dagar fyllda med föreläsningar, utställare och mingel! LÄS MER

Folkhögskolan och kommunen hittar gemensam lösning

Folkhögskolan och kommunen hittar gemensam lösning

För att säkra försörjningen på kvalificerad arbetskraft inom vård- och omsorgsverksamheten vid Älvsbyns kommun så erbjuds ordinarie personal och vikarier att vidareutbilda sig på arbetstid. Utbildningen riktar sig till medarbetare som inte har svenska som modersmål, de ska få möjlighet att utveckla sina språkkunskaper i arbetsrelaterade sammanhang. Utbildningen sker på Älvsby folkhögskola, en riktig win-win för alla parter! LÄS MER

Anmäl ett lag till ”Älvsbyn runt”

Anmäl ett lag till ”Älvsbyn runt”

👟Dags att samla ihop kompisgänget och anmäla ett lag till populära stafetten Älvsbyn runt! I år går det även att promenera runt banan. Banan är på fem kilometer och det gäller att ta sig runt tre varv uppdelad på fem sträckor. Start och mål på Älvsby folkhögskolas innergård. Den 10 maj kl 18.00 går starten, än finns tid att toppa formen! LÄS MER

GUDSTJÄNST, NATTVARD, sång och musik

GUDSTJÄNST, NATTVARD, sång och musik

2 maj kl 13.00 välkomnar vi alla till skolans kapell för gudstjänst och nattvard. Vi bjuder också på mäktig sång av präster och diakoner samt ett band som spelar. LÄS MER

Save the date!

Save the date!

Är du minsta intresserad av återbruk och möbelrenovering får du inte missa årets Rebornutställning. Det är deltagare på vår populära möbellinje som ställer ut renoverade möbler. Utställningen är fantastisk och det mesta är till salu, kanhända står en unik möbel och väntar på just dig! LÄS MER

Viveka Kroon ställer ut i Galleri K hela april

Viveka Kroon ställer ut i Galleri K hela april

När Viveka Kroon skapar sina verk arbetar hon i många material såsom emalj, grafik och raku. Hon blandar gärna in återbruk i sina verk och även det råa och skitiga kan duga, trots sina brister - precis som människan självt. Utställningen startar måndag 3 april. LÄS MER

VÄLKOMMEN PÅ PÅSKGUDSTJÄNST

VÄLKOMMEN PÅ PÅSKGUDSTJÄNST

Vi sjunger påsksånger och lyssnar till påskberättelsen. Vi ses i skolans kapell onsdag 5 april kl 9.00. LÄS MER