Man räddar inte världen på en vecka!

Postat oktober 19, 2022
Hem » Man räddar inte världen på en vecka!

Men vi envisas ändå i sann folkbildningsanda att hela tiden påminna om det viktiga med att värna vår miljö. Vi tycker att hållbarhet ska vara upplysande, roligt och konkret - alla kan göra något! Kom förbi och se vad vi hittat på, hållbarhetsveckan pågår 24 oktober-28 oktober (v. 43).

 

4-26 OKTOBER
STOLUTSTÄLLNING GALLERI K
Deltagare från Möbellinjens årskurs ett har renoverat en stol. Resultaten ställs ut i Galleri K, utställningen heter (S)its on it.
Läs mer här

 

KLÄDBYTARAKTIVITET hela veckan
Passa på att uppdatera garderoben, deltagare och personal på skolan har samlat ihop kläder som bättre passar någon annan, kanske är det du som gör fyndet!

 

Inställt //MÖBELLINJEN ÖPPNAR SINA VERKSTÄDER //inställt
Kom och titta på Möbellinjens verksamhet. Här pratar vi hållbarhet och återbruk på riktigt. Kl 10.00-11.30 samt kl 12.30-14.00 tisdag-fredag kan man besöka Möbellinjens verkstäder samt prata med lärare och deltagare.

 

UTSTÄLLNING BLACK-OUT POETRY
Tillsammans med konstnär Anna Toresdotter har deltagarna gjort poesi med hjälp av den speciella tekniken ”Black-out poetry” som är lika mycket konst som poesi. Kom, läs och förundras.

 

24 OKTOBER kl 10.00 i kapellet
ANNA TORESDOTTER
Med konst och poesi guidar konstnär Anna Toresdotter oss ner i den livgivande mullen, i den mikroskopiska värld inunder oss som är full av ömsesidiga utbyten. Den ger oss föda och är med och styr klimatet, men är idag  utsatt. Det brådskar att förstå och bruka den på hållbara vis. Anna kommer att hålla en föreläsning i ca 40 minuter och därefter tar vi en paus. Klockan 11 startar en diktworkshop som alla får delta i. Varmt välkommen!

 

24 OKTOBER
FN-DAGEN

 

26 OKTOBER kl 18.00 digital föreläsning
VILKA HINDER STÅR I VÄGEN FÖR EN MER JÄMSTÄLLD VÄRLD
Välkommen till en digital föreläsning med Jessica Pettersson som studerar Politicies kandidatprogrammet vid Umeå universitet och är ambassadör för de globala målen. Föreläsningen kommer att fokusera på hur det svenska FN-förbundet arbetar konkret med de globala målen, specifikt arbetet kring jämställdhet. Bland annat så kommer man att få veta mer om projekt Flicka som FN jobbar aktivt med, vilka hinder som står i vägen för en mer jämställd värld, men även hur Covid-19 har påverkat FN:s arbete.
Läs mer och anmäl dig här

 

26 OKTOBER kl 9.00 i kapellet
ALLHELGONAGUDSTJÄNST
Allhelgona är den tid på året då vi tillsammans med människor i Sverige och världen uppmärksammar och minns dem som har lämnat det här livet. Det är en helg då vi påminner oss om att döden finns, och drabbar oss alla men att det finns hopp. I gudstjänsten kommer vi att be, tända ljus och sjunga tillsammans. Välkommen!

 

27 OKTOBER kl 13.00 i kapellet
FÖRELÄSNING MED SAMUEL HELLGREN – TORSDAGSGRUPPEN
Samuel Hellgren arbetar som präst i Älvsby församling. Han kommer till oss för att ge en allmän introduktion till den samiska kulturen men kommer också att berätta om relationen mellan samerna och kyrkan och den pågående försoningsprocessen. Samuel bjuder också in till en öppen frågestund. Föreläsningen är gratis, ingen anmälan bara att dyka upp. Här hittar du hela torsdagsgruppens program.

 

FIRA IN HÖSTLOVET HOS OSS 28 OKTOBER
Vi har gömt pumpor i skolans skrymslen och vår. Godispåse till alla barn som hjälper till att leta. Tacobuffé dukas fram kl 17.00 & jakten drar igång kl 18.00. Begränsat antal platser så boka i god tid. Boka plats på telefon 0929-723 30. Pris för vuxen 119 kr, pris för barn 3-12 år 75 kr. Varmt välkommen!

Fler inlägg

Ny utställning i Galleri K

Ny utställning i Galleri K

Möbellinjens grund- och påbyggnadsår presenterar utställningen "Pall i ljus". Utställningen startar 29 november och pågår till 20 december, varmt välkommen. LÄS MER

ADVENTSGUDSTJÄNST

ADVENTSGUDSTJÄNST

25 november kl 9.00 bjuder vi in till adventsgudstjänst i kapellet. LÄS MER

Årets hållbara julklapp är här!

Årets hållbara julklapp är här!

I helgen öppnar vi våra dörrar för hantverksmarknad och utställning. Flera försäljare kommer att finnas i vår aula samt i Galleri K. Så har ni inte börjat fundera julklappar än? Då tycker jag ni ska kika lite extra på stickat! 🧶🧤🧦 Klicka här för att läsa varför! LÄS MER

Möt pressfotografen!

Möt pressfotografen!

Möt pressfotografen Gunnar Westergren på Älvsby folkhögskola tisdag 15 november kl 10.30-12.30. Gunnars utställning på Galleri K tar dig med på bildresa från svartvitt 70-tal till nutid. På tisdag får du möjlighet att träffa Gunnar och prata om historien bakom alla fotografier. LÄS MER

SÖNDAGSMYS MED JULBRUNCH

SÖNDAGSMYS MED JULBRUNCH

Söndagen den 27 november kl 10.00-13.30 bjuder vi in till härlig julbrunch. Skippa stressen och låt oss stå för stöket i köket. Välkommen till ett dukat bord med gröt, skinka, ägghalvor, prinskorv och mycket mer. Mätt och belåten kan du ge dig ut på nya äventyr. Boka bord för kompisgänget eller hela familjen. LÄS MER

Välkommen på gudstjänst med nattvard

Är du nyfiken på nattvard och gudstjänst? Varmt välkommen till vår lunchmässa, alla är välkomna att delta onsdag 9 november kl 12.05-12.30 i Kapellet på Älvsby folkhögskola. LÄS MER

Från svartvitt 70-tal till nutid

Från svartvitt 70-tal till nutid

Vi har en ny utställning i Galleri K. Gunnar Westergren pressfotograf, har satt ihop en diger fotoutställning där du som besökare får följa med på en bildresa från svartvitt 70-tal till nutid. Utställningen är också interaktiv så tillvida att du som besökare kan scanna en QR-kod med kameran på din mobiltelefon och vips, så länkas du till en artikel skriven om det aktuella fotografiet. LÄS MER

Välkommen på höstlovsaktivitet

Välkommen på höstlovsaktivitet

Vi kör en favorit i repris och välkomnar höstlovslediga barn till oss. Torsdagen den 3 november kl 10-12 samt kl 13-15 välkomnar vi alla mellan 7-18 år för att testa att jobba i lera och akrylmåleri. Välj ett av passen, ingen anmälan bara att dyka upp. LÄS MER

Anmälan till vår hållbarhetskurs är öppen!

Anmälan till vår hållbarhetskurs är öppen!

Det här är kursen för dig som är intresserad av att lära dig mer om hållbarhet tillsammans med andra. Kursen drar igång 23 januari 2023 och ges på distans - anmäl dig idag. LÄS MER

Kan man väva digitalt?

Kan man väva digitalt?

Allt blir möjligt i den digitala världen och vävning är inget undantag. Tillsammans med textilkonstnär Ida Isak Westerberg kommer vi att undersöka vävningens grunder. Allt material som du behöver för kursen skickas hem till dig. Visst låter det spännande?! LÄS MER

Renoverade stolar ställs ut

Renoverade stolar ställs ut

En vanlig stol är ett under av konstruktion och hållfasthet, dessutom ofta kryddad med härlig formgivning. Deltagarna på Möbellinjen har renoverat och uppdaterat en stol. Kom och titta på resultatet! LÄS MER

Hej, hur mår du?

Hej, hur mår du?

Den 10-7 oktober kan du som vill lära dig mer om psykisk hälsa ta del av en rad intressanta föreläsningar – helt kostnadsfritt. Älvsby folkhögskola finns representerad på Psykiatriveckan som arrangeras av Älvsby kommun och äger rum på Nyberga. LÄS MER