Man räddar inte världen på en vecka!

Postat oktober 19, 2022
Hem » Man räddar inte världen på en vecka!

Men vi envisas ändå i sann folkbildningsanda att hela tiden påminna om det viktiga med att värna vår miljö. Vi tycker att hållbarhet ska vara upplysande, roligt och konkret - alla kan göra något! Kom förbi och se vad vi hittat på, hållbarhetsveckan pågår 24 oktober-28 oktober (v. 43).

 

4-26 OKTOBER
STOLUTSTÄLLNING GALLERI K
Deltagare från Möbellinjens årskurs ett har renoverat en stol. Resultaten ställs ut i Galleri K, utställningen heter (S)its on it.
Läs mer här

 

KLÄDBYTARAKTIVITET hela veckan
Passa på att uppdatera garderoben, deltagare och personal på skolan har samlat ihop kläder som bättre passar någon annan, kanske är det du som gör fyndet!

 

Inställt //MÖBELLINJEN ÖPPNAR SINA VERKSTÄDER //inställt
Kom och titta på Möbellinjens verksamhet. Här pratar vi hållbarhet och återbruk på riktigt. Kl 10.00-11.30 samt kl 12.30-14.00 tisdag-fredag kan man besöka Möbellinjens verkstäder samt prata med lärare och deltagare.

 

UTSTÄLLNING BLACK-OUT POETRY
Tillsammans med konstnär Anna Toresdotter har deltagarna gjort poesi med hjälp av den speciella tekniken ”Black-out poetry” som är lika mycket konst som poesi. Kom, läs och förundras.

 

24 OKTOBER kl 10.00 i kapellet
ANNA TORESDOTTER
Med konst och poesi guidar konstnär Anna Toresdotter oss ner i den livgivande mullen, i den mikroskopiska värld inunder oss som är full av ömsesidiga utbyten. Den ger oss föda och är med och styr klimatet, men är idag  utsatt. Det brådskar att förstå och bruka den på hållbara vis. Anna kommer att hålla en föreläsning i ca 40 minuter och därefter tar vi en paus. Klockan 11 startar en diktworkshop som alla får delta i. Varmt välkommen!

 

24 OKTOBER
FN-DAGEN

 

26 OKTOBER kl 18.00 digital föreläsning
VILKA HINDER STÅR I VÄGEN FÖR EN MER JÄMSTÄLLD VÄRLD
Välkommen till en digital föreläsning med Jessica Pettersson som studerar Politicies kandidatprogrammet vid Umeå universitet och är ambassadör för de globala målen. Föreläsningen kommer att fokusera på hur det svenska FN-förbundet arbetar konkret med de globala målen, specifikt arbetet kring jämställdhet. Bland annat så kommer man att få veta mer om projekt Flicka som FN jobbar aktivt med, vilka hinder som står i vägen för en mer jämställd värld, men även hur Covid-19 har påverkat FN:s arbete.
Läs mer och anmäl dig här

 

26 OKTOBER kl 9.00 i kapellet
ALLHELGONAGUDSTJÄNST
Allhelgona är den tid på året då vi tillsammans med människor i Sverige och världen uppmärksammar och minns dem som har lämnat det här livet. Det är en helg då vi påminner oss om att döden finns, och drabbar oss alla men att det finns hopp. I gudstjänsten kommer vi att be, tända ljus och sjunga tillsammans. Välkommen!

 

27 OKTOBER kl 13.00 i kapellet
FÖRELÄSNING MED SAMUEL HELLGREN – TORSDAGSGRUPPEN
Samuel Hellgren arbetar som präst i Älvsby församling. Han kommer till oss för att ge en allmän introduktion till den samiska kulturen men kommer också att berätta om relationen mellan samerna och kyrkan och den pågående försoningsprocessen. Samuel bjuder också in till en öppen frågestund. Föreläsningen är gratis, ingen anmälan bara att dyka upp. Här hittar du hela torsdagsgruppens program.

 

FIRA IN HÖSTLOVET HOS OSS 28 OKTOBER
Vi har gömt pumpor i skolans skrymslen och vår. Godispåse till alla barn som hjälper till att leta. Tacobuffé dukas fram kl 17.00 & jakten drar igång kl 18.00. Begränsat antal platser så boka i god tid. Boka plats på telefon 0929-723 30. Pris för vuxen 119 kr, pris för barn 3-12 år 75 kr. Varmt välkommen!

Fler inlägg

Anmälan till Konstkollo i Älvsbyn är öppen!

Anmälan till Konstkollo i Älvsbyn är öppen!

Gillar du att skapa och uttrycka dig med färg och form? Vill du utvecklas i en kreativ miljö och träffa nya kompisar? Då är Älvsby konstkollo något för dig. På årets konstkollo får du möjlighet att prova på och fördjupa dig i olika konstformer med handledning av konstnärer. Inga förkunskaper krävs, nyfikenhet räcker långt🙃 LÄS MER

6 februari, samernas nationaldag!

6 februari, samernas nationaldag!

Idag är det en viktig dag, det är Samernas nationaldag. Den här dagen firas på många olika sätt runt omkring i Sápmi. Här på Älvsby folkhögskola väljer vi att uppmärksamma dagen med ett boktips. Läs gärna den vemodigt vackra boken “Herrarna satte oss hit - om tvångsförflyttningarna i Sverige” av Elin Anna Labba. LÄS MER

Välkommen på vernissage!

Välkommen på vernissage!

Det är dags för en ny utställning i Galleri K och på fredag 3 februari kl 15 bjuder vi in till vernissage. Välkommen att ta del av målningar skapade av Christina Bergman född Nilsson 1943-2022. Christina var verksam som grafisk formgivare och konstnär. Vi får ta del av ett antal av hennes akrylmålningar som hon skapade när hon bodde i Älvsbyn. LÄS MER

Lär dig isolera gamla byggnader

Lär dig isolera gamla byggnader

Har du istappar som hänger under takfoten eller tycker du det drar kallt längs golven? Kanske är du intresserad av att lära dig mer om energivärden och isolering av hus. LÄS MER

Nu kan du anmäla dig till vårens torsdagsgrupp!

Nu kan du anmäla dig till vårens torsdagsgrupp!

Vi välkomnar både gamla och nya deltagare till vår trevliga kurs där vi ses torsdagar under våren för att lyssna på två föreläsare per gång. Vårens program består av bland annat av författarbesök, gripande personliga berättelser, dessutom både musik och underhållning. LÄS MER

Välkommen på årets första konstutställning

Välkommen på årets första konstutställning

Maria Öqvists arbete utgår från både lust och glädje, det är då som hon skapar som bäst. Välkommen till utställningen där du får ta del av; växter vyer och vardag! LÄS MER

Vi tackar för i år och önskar gott slut på 2022

Vi tackar för i år och önskar gott slut på 2022

Vi önskar deltagare, lunchgäster, hyresgäster, konferensgäster, samarbetspartners och personal en god jul och ett gott nytt år!✨ LÄS MER

Välkommen på julgudstjänst

Välkommen på julgudstjänst

Varmt välkommen till julgudstjänst i kapellet 21 december kl 9.00. Vi sjunger julsånger och lyssnar till julberättelsen. LÄS MER

…detta har jag gjort på slöjden!

…detta har jag gjort på slöjden!

En egengjord julklapp är väl det bästa att både ge och få?! Därför bjuder vi in till pysselkväll i vår verkstad. Välj dag och innehåll som passar dig, varmt välkommen med din anmälan. LÄS MER

Ge bort en julklapp som räcker länge

Ge bort en julklapp som räcker länge

Ge någon du känner möjlighet att få delta i populära Torsdagsgruppen! Varje torsdag, med start 9 februari lyssnar vi på två intressanta föreläsare, kursen räcker ända fram till 30 mars då vi avslutar med musikunderhållning och fika. LÄS MER

Restaurangen håller stängt fredag 2 december

På grund av hög sjukfrånvaro bland vår personal så tvingas vi hålla restaurangen stängd fredagen den 2 december. Välkommen tillbaka på tisdag 6 december då serverar vi lunch som vanligt LÄS MER

Ny utställning i Galleri K

Ny utställning i Galleri K

Möbellinjens grund- och påbyggnadsår presenterar utställningen "Pall i ljus". Utställningen startar 29 november och pågår till 20 december, varmt välkommen. LÄS MER