Man räddar inte världen på en vecka!

Postat oktober 19, 2022
Hem » Man räddar inte världen på en vecka!

Men vi envisas ändå i sann folkbildningsanda att hela tiden påminna om det viktiga med att värna vår miljö. Vi tycker att hållbarhet ska vara upplysande, roligt och konkret - alla kan göra något! Kom förbi och se vad vi hittat på, hållbarhetsveckan pågår 24 oktober-28 oktober (v. 43).

 

4-26 OKTOBER
STOLUTSTÄLLNING GALLERI K
Deltagare från Möbellinjens årskurs ett har renoverat en stol. Resultaten ställs ut i Galleri K, utställningen heter (S)its on it.
Läs mer här

 

KLÄDBYTARAKTIVITET hela veckan
Passa på att uppdatera garderoben, deltagare och personal på skolan har samlat ihop kläder som bättre passar någon annan, kanske är det du som gör fyndet!

 

Inställt //MÖBELLINJEN ÖPPNAR SINA VERKSTÄDER //inställt
Kom och titta på Möbellinjens verksamhet. Här pratar vi hållbarhet och återbruk på riktigt. Kl 10.00-11.30 samt kl 12.30-14.00 tisdag-fredag kan man besöka Möbellinjens verkstäder samt prata med lärare och deltagare.

 

UTSTÄLLNING BLACK-OUT POETRY
Tillsammans med konstnär Anna Toresdotter har deltagarna gjort poesi med hjälp av den speciella tekniken ”Black-out poetry” som är lika mycket konst som poesi. Kom, läs och förundras.

 

24 OKTOBER kl 10.00 i kapellet
ANNA TORESDOTTER
Med konst och poesi guidar konstnär Anna Toresdotter oss ner i den livgivande mullen, i den mikroskopiska värld inunder oss som är full av ömsesidiga utbyten. Den ger oss föda och är med och styr klimatet, men är idag  utsatt. Det brådskar att förstå och bruka den på hållbara vis. Anna kommer att hålla en föreläsning i ca 40 minuter och därefter tar vi en paus. Klockan 11 startar en diktworkshop som alla får delta i. Varmt välkommen!

 

24 OKTOBER
FN-DAGEN

 

26 OKTOBER kl 18.00 digital föreläsning
VILKA HINDER STÅR I VÄGEN FÖR EN MER JÄMSTÄLLD VÄRLD
Välkommen till en digital föreläsning med Jessica Pettersson som studerar Politicies kandidatprogrammet vid Umeå universitet och är ambassadör för de globala målen. Föreläsningen kommer att fokusera på hur det svenska FN-förbundet arbetar konkret med de globala målen, specifikt arbetet kring jämställdhet. Bland annat så kommer man att få veta mer om projekt Flicka som FN jobbar aktivt med, vilka hinder som står i vägen för en mer jämställd värld, men även hur Covid-19 har påverkat FN:s arbete.
Läs mer och anmäl dig här

 

26 OKTOBER kl 9.00 i kapellet
ALLHELGONAGUDSTJÄNST
Allhelgona är den tid på året då vi tillsammans med människor i Sverige och världen uppmärksammar och minns dem som har lämnat det här livet. Det är en helg då vi påminner oss om att döden finns, och drabbar oss alla men att det finns hopp. I gudstjänsten kommer vi att be, tända ljus och sjunga tillsammans. Välkommen!

 

27 OKTOBER kl 13.00 i kapellet
FÖRELÄSNING MED SAMUEL HELLGREN – TORSDAGSGRUPPEN
Samuel Hellgren arbetar som präst i Älvsby församling. Han kommer till oss för att ge en allmän introduktion till den samiska kulturen men kommer också att berätta om relationen mellan samerna och kyrkan och den pågående försoningsprocessen. Samuel bjuder också in till en öppen frågestund. Föreläsningen är gratis, ingen anmälan bara att dyka upp. Här hittar du hela torsdagsgruppens program.

 

FIRA IN HÖSTLOVET HOS OSS 28 OKTOBER
Vi har gömt pumpor i skolans skrymslen och vår. Godispåse till alla barn som hjälper till att leta. Tacobuffé dukas fram kl 17.00 & jakten drar igång kl 18.00. Begränsat antal platser så boka i god tid. Boka plats på telefon 0929-723 30. Pris för vuxen 119 kr, pris för barn 3-12 år 75 kr. Varmt välkommen!

Fler inlägg

VÄLKOMMEN TILL EN SEMINARIEDAG FYLLD AV INSPIRATION OCH KUNSKAP!

VÄLKOMMEN TILL EN SEMINARIEDAG FYLLD AV INSPIRATION OCH KUNSKAP!

Vi bjuder in till ett spännande seminarium där du får möjlighet att fördjupa dig i den rika arkitektoniska traditionen i Norrbottens och Österbottens gårdar, samt upptäcka tapetens fascinerande roll i våra hem genom tiderna. Detta händer den 24 augusti, in och läs mer och anmäl dig idag! LÄS MER

Mera möbler! Två nya utställningar av återbruk

Mera möbler! Två nya utställningar av återbruk

Älskar du återbruk ska du inte missa detta. Två nya utställningar finns just nu på skolan. Rebornutställningen fortsätter i Galleri K och pågår till tisdag 4 juni. Dessutom bonusutställningen "Karin Larsson - en hommage" som står på podiet intill receptionen och som pågår till augusti. Varmt välkommen in! LÄS MER

Byt kläder och leksaker hos oss på lördag!

Byt kläder och leksaker hos oss på lördag!

Tillsammans med Naturskyddsföreningen ordnas en kläd- och leksaksbytesdag hos oss på lördag den 25 maj. Förutom klädbytardag pågår Hus, äng och trädgård med föreläsningar och utställningar. Varmt välkommen till oss i helgen! LÄS MER

GILLAR DU ÄVENTYR OCH CYKLING?

GILLAR DU ÄVENTYR OCH CYKLING?

Välkommen med! Vi cyklar genom skogarna. Sover under bar himmel, under vindskydd eller i gemensamt tält – välj själv! Förutom att sova under enkla förhållanden får du under hajken utmana dig själv med karta, kompass och matlagning utomhus. LÄS MER

Händer hos oss i maj!

Händer hos oss i maj!

Välkommen till oss, låt oss visa vad folkhögskolan gör och det vi är stolta över. Vi välkomnar dig till ett välfyllt program, vad sägs om Rebornutställning, luncher i vår restaurang, hus, äng och trädgård samt den populära stafetten Älvsbyn runt. Det här och mycket, mycket mer ska du inte missa! LÄS MER

Rebornutställning 2024, missa inte!

Rebornutställning 2024, missa inte!

Är du det minsta intresserad av design och hållbarhet får du inte missa årets höjdpunkt! På utställningen finns möbler till försäljning, allt varsamt renoverat av möbellinjens deltagare. LÄS MER

Vernissage i Galleri K, möt fotografen Marcel Köppe 6 april kl 13-15

Vernissage i Galleri K, möt fotografen Marcel Köppe 6 april kl 13-15

Bilderna i denna utställningen, som för övrigt är första utställningen Marcel Köppe gör, är bara en axplock av alla tusentals bilder han tog under inspelningen av TV serien JÄGARNA säsong 2. I ett 30tal bilder skildras livet bakom kameran, mellan tagningar och även under ur ett unikt perspektiv. LÄS MER

Välkommen med din anmälan till årets konstkollo!

Välkommen med din anmälan till årets konstkollo!

Anmälan är öppen för sommarens absolut roligaste läger! Gillar du att skapa och uttrycka dig med färg och form? Vill du utvecklas i en kreativ miljö och träffa nya kompisar? Då är Älvsby konstkollo något för dig. På årets konstkollo får du möjlighet att prova på och fördjupa dig i konstformerna måleri, skulptur eller teckning med handledning av konstnärer. Skynda in med din anmälan, platserna brukar gå åt riktigt snabbt! LÄS MER

Älvsbyn 150 år, fotoutställning hos oss!

Älvsbyn 150 år, fotoutställning hos oss!

Välkommen att besöka fotoutställningen med gamla bilder från Älvsbyn. Utställningen ingår i firandet av Älvsbyn 150 år, som vi arrangerar i samarbete med Älvsby forskarförening och Älvsbyns kommun. Utställningen finns i skolans foajé och pågår till den 26 mars. Utställningen är öppen måndag-fredag kl 8.00-16.00. Varmt välkommen! LÄS MER

Vi uppmärksammar förintelsens minnesdag

Vi uppmärksammar förintelsens minnesdag

Den 27 januari samlas människor över hela världen i en årlig manifestation. Det är den internationella minnesdagen för Förintelsens offer – samma datum som förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades 1945. LÄS MER

Finissage i Galleri k, möt konstnär Benny Englund

Finissage i Galleri k, möt konstnär Benny Englund

Passa på att besöka Galleri K fredag 26 januari kl 10-15. Möt konstnär Benny Englund och ta en titt på utställningen "For absent friends". LÄS MER

UNIK UTBILDNINGSSATSNING MELLAN ÄLVSBY FOLKHÖGSKOLA OCH SVENSKA KYRKAN

UNIK UTBILDNINGSSATSNING MELLAN ÄLVSBY FOLKHÖGSKOLA OCH SVENSKA KYRKAN

Älvsby folkhögskola har tillsammans med Svenska kyrkan fått ett viktigt och spännande uppdrag! Vi har under 2023 påbörjat en utbildningsinsats kring samiskt kyrkoliv. Först ut under 2024 är två gemensamma kursdagar i Gällivare och Jokkmokk. Därefter i Strömsunds pastorat i mars. LÄS MER